Bushro på rømmen fra norske myndigheter

Bushro Jama har gått under jorden og er nå på rømmen fra norske myndigheter, som vil tvangsutsende henne til Somalia.

På Facebook-siden til støtte for Bushro Jama, takker støttespiller Dina Nilsen for all støtte.

– Tusen takk for all støtte i Bushro si sak! Etter at ho fekk klaga avvist og fekk ny utreisedato, var ho veldig fortvilt. Nokre dagar seinare bestemte familien seg for å reise, utan å etterlate spor. Pengane vil bli ståande på konto i tilfelle ho tar kontakt. Om eit års tid vil vi avgjere om det resterande beløpet kan overførast til flyktningehjelpen eller ein annan relevant organisasjon. Saka er langt frå eineståande. Vi må halde fram å bry og og engasjere oss når verda er urettvis, skriv Dina Nilsen.

Etter at Burhro Jama fikk beskjed fra norske myndigheter om frivillig utreise fra Norge, har situasjonen for henne, hennes mann og de to barna blitt svært vanskelig.

– En ukes frist for utreise er urealistisk. Det er ikke rart at folk blir skremt. Jeg synes myndighetene burde bruke ressursene på en annen måte enn å forfølge ei småbarnsmor som er i ferd med å integrere seg i det norske samfunnet, med to små barn som bare snakker norsk, og med en ektemann i arbeid. Jeg skulle ønske de fikk ei mer verdig behandling, sier Nilsen til Bladet Vesterålen på nett.

– I frykt for tvangsretur til Somalia er Bushro på nytt drevet på flukt etter avgjørelsen fra Utlendingsnemnda, forteller advokat Daniel Ribe-Stokland i entekstmelding til Vol tirsdag.

– Bushro la igjen et brev hvor hun forklarte at familien ikke hadde annen utvei, og at de ikke turte å oppholde seg her i påvente av videre prosess, da tvangsretur kunne skje når som helst, sier han til Vol.

 

 

More from author

Related posts

Advertismentspot_img

Latest posts

Steinras stengte E10 – halve Lofoten isolert

Raset førte til full stans i trafikken, brann i terrenget og strømbrudd for flere hundre husstander.

– Kriminelle skal ikke få operere i fred

Fiskerikriminalitet er en reell trussel mot havets bærekraft og næringens legitimitet.

Hun skal koble kyst og digitalisering 

Hun skal lede arbeidet med å koble kystnæringer og offentlig sektor med digital teknologi

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!