Dette er de siste dagers hendelser i Lofoten og Vesterålen, ifølge politiloggen for Nordland politidistrikt.
Utrykningspolitiet gjennomførte torsdag en laserkontroll på E10 ved Knutstad i Vestvågøy. Kontrollen resulterte i 17 forenklede forelegg for hastighetsovertredelser. Én bilfører fikk førerkortet beslaglagt etter å ha blitt målt til 123 km/t i en 60-sone. Politiet har opprettet sak på forholdet.
I Lødingen ble en kvinne i 50-årene fremstilt for bevissikring etter mistanke om promillekjøring. Politiet tok beslag i førerkortet hennes, og det er opprettet sak.
Kjørte uten førerrett
I Vågan, nærmere bestemt Kabelvåg, ble en mann i 40-årene anmeldt etter å ha blitt stanset i bil uten gyldig førerkort.
På Sortland gjennomførte politiet trafikkontroll med fokus på dokumentasjon og ruspåvirkning. Totalt ble 43 kjøretøy kontrollert, uten at det ble gjort noen funn eller gitt reaksjoner.
Natt til torsdag ble en mopedbil stanset for kontroll på Strandveien i Sortland. Fører var beruset og ble fremstilt på legevakt for bevissikring. Førerkortet ble beslaglagt, og sak er opprettet.
Redningsøvelse i Svolvær
Torsdag formiddag deltok politiet, sammen med andre nødetater og frivillige, på en større redningsøvelse i Svolvær. Øvelsen, som ble arrangert av Norske Redningshunder, pågikk fra klokken 09:00 til 15:00 og hadde som mål å styrke samhandlingen mellom de ulike aktørene i redningsarbeid.
Kort oppsummert har det siste døgnet vært preget av flere trafikkrelaterte hendelser, med særlig fokus på fart, ruskjøring og førerkortbeslag. Samtidig har nødetatene trent på samvirke gjennom en større øvelse i Svolvær.