Stokmarknes lufthavn har direkte FOT-ruter til både Bodø og Tromsø. Nå foreslår en statlig bestilt utredning å fjerne begge rutene. Utrederne går så langt at de beregner konsekvensene av en «eventuell nedleggelse av lufthavnen».
Stokmarknes lufthavn på Skagen kan stå foran den største endringen i flyplassens rutetilbud på mange år.
I en fersk utredning bestilt av Samferdselsdepartementet foreslår Oslo Economics, Norconsult og Gravity Consult et såkalt effektiviseringsalternativ der Stokmarknes–Bodø og Stokmarknes–Tromsø tas helt ut av FOT-ordningen. Det betyr at staten ikke lenger skal garantere disse rutene gjennom offentlig kjøp. Regjeringen.no
Forslaget er ikke vedtatt. Samferdselsdepartementet sendte utredningen på høring 15. september 2026. Høringsfristen er 15. desember, og departementet understreker at rapporten, høringssvarene og departementets egne vurderinger skal danne grunnlaget for FOT-konkurransen som starter 1. november 2028.
Men rapporten viser at konsekvensene kan bli større enn bare færre flyavganger fra Skagen.
Regner på en flyplass som kan bli borte
I analysen skriver utrederne at det er usikkert hvor mange som fortsatt vil benytte Stokmarknes etter åpningen av nye E10 Hålogalandsveien. Deretter bruker rapporten formuleringen «eventuell nedleggelse av lufthavnen».
Med Nasjonal transportmodell beregnes det at 141.000 passasjerer ved Stokmarknes kan bli berørt. Med prognosemetoden til Avinor og Statens vegvesen blir tallet 54.000. Utrederne understreker at valg av prognose får stor betydning for beregningen.
Det betyr ikke at rapporten formelt foreslår å legge ned Stokmarknes lufthavn. Det den foreslår, er å fjerne de to FOT-rutene. Men i den samfunnsøkonomiske analysen behandles også et scenario der flyplassen faktisk blir nedlagt.
Dette kommer enda tydeligere fram i regnestykket. Rapporten fører opp 103 millioner kroner i sparte kostnader til lufthavndrift over analyseperioden dersom tilbudet ved Stokmarknes faller bort.
Hålogalandsvegen er nøkkelen
Hvorfor mener utrederne at staten kan slutte å kjøpe rutene? Hovedbegrunnelsen er den nye E10 Hålogalandsvegen.
Rapporten oppgir at det i dag er omkring to timers kjøring fra Stokmarknes lufthavn til Harstad/Narvik lufthavn Evenes. Fra befolkningstyngdepunktet på Sortland oppgis kjøretiden til omkring én time og 45 minutter. I dag vurderer utrederne disse avstandene som for lange til å gi brukerne av Stokmarknes en tilfredsstillende transportstandard dersom de må bruke en annen flyplass.
Men rapporten legger til grunn at nye E10 reduserer kjøretiden mellom Sortland og Evenes med cirka 40 minutter. Da mener utrederne at Evenes kan gi innbyggerne i influensområdet til Stokmarknes en tilfredsstillende transportstandard også uten FOT-rutene fra Skagen.
Statens vegvesen bekrefter tidsgevinsten. I en melding fra slutten av 2025 opplyser Vegvesenet at hele OPS-prosjektet skal stå ferdig i 2028, og at reisetiden Evenes–Sortland skal reduseres med 40 minutter. NTB Kommunikasjon
Det finnes imidlertid en liten inkonsistens i FOT-rapporten: I sammendraget omtales Hålogalandsvegen som et tiltak i 2028, mens detaljkapitlet om Stokmarknes skriver at veien åpner i 2029. Statens vegvesens oppdaterte prosjektinformasjon sier 2028.
Ikke en flyplass med tomme fly
Forslaget om å fjerne FOT-rutene skyldes ikke at Stokmarknes–Bodø og Stokmarknes–Tromsø har lite trafikk. Rapporten oppgir to daglige avganger til Tromsø og sju til Bodø. Gjennomsnittlig belegg er beregnet til 67 prosent på Stokmarknes–Bodø og 88 prosent på Stokmarknes–Tromsø.
Utrederne skriver selv at 88 prosent gjennomsnittlig belegg indikerer at det kan være vanskelig å få plass på ønsket avgang mellom Stokmarknes og Tromsø.
I et alternativ der dagens rutestruktur videreføres, anslår rapporten dessuten 82.700 passasjerer på Stokmarknes–Bodø og 37.100 på Stokmarknes–Tromsø i prognoseåret 2033/34.
Det er altså ikke manglende etterspørsel som er hovedargumentet. Argumentet er at trafikantene i framtiden kan flyttes til Evenes.
Mange bruker allerede Evenes
Rapporten viser til at mange i Lofoten og Vesterålen allerede benytter Evenes, selv om avstanden i dag er større enn kriteriene normalt aksepterer. Forklaringen utrederne trekker fram er blant annet flere avganger og lavere priser på flygninger til og fra Oslo.
Hålogalandsvegen forventes å forsterke denne utviklingen. Men rapporten understreker samtidig at prognosen er svært usikker. Avhengig av metode kan passasjergrunnlaget ved Stokmarknes etter nyveien bli enten rundt 141.000 eller 54.000 passasjerer. Forskjellen er 87.000 passasjerer.
Beregner tap på opptil 737 millioner
Utrederne har også forsøkt å sette en økonomisk verdi på ulempene for passasjerene. Med det høyeste trafikkscenarioet og et beregnet nyttetap på 1.270 kroner per reise blir trafikantenes samlede nyttetap 737 millioner kroner over fem år. På den andre siden beregner rapporten 640 millioner kroner i sparte operatørkostnader, 103 millioner i sparte lufthavnkostnader og en skattefinansieringsvirkning på 163 millioner kroner. Men også dette regnestykket har en betydelig usikkerhet.
Kan måtte kjøpe flere fly fra Evenes
Hvis titusener av passasjerer flyttes fra Stokmarknes til Evenes, må de fortsatt kunne komme seg videre til Bodø og Tromsø. Rapporten beregner at én ekstra daglig rundtur mellom Evenes og Bodø med et 39-seters fly har en nåverdi på 87 millioner kroner over fem år. En ekstra daglig rundtur Evenes–Tromsø er beregnet til 89 millioner kroner.
Det betyr at noe av besparelsen ved å fjerne Stokmarknes-rutene kan bli spist opp av behovet for større offentlig kjøp fra Evenes. Utrederne mener likevel at det, innenfor deres forutsetninger, kan være samfunnsøkonomisk lønnsomt å fjerne FOT-rutene.
De trekker også fram at Evenes har lang rullebane. Det åpner for flere flytyper og etter deres vurdering en annen konkurransesituasjon enn på den korte rullebanen på Stokmarknes.
15.700 pasientreiser på Stokmarknes–Bodø
Pasienttrafikken er et annet særtrekk ved Skagen. Tall fra Helse Nord som gjengis i rapporten viser omkring 40.000 pasientreiser til og fra Lofoten og Vesterålen i 2025. Hele 15.700 av disse gikk mellom Stokmarknes og Bodø. Det var klart flest av rutene som omtales. Til sammenligning hadde Leknes–Bodø 6.900 pasientreiser.
Rapporten oppgir også at helsereiser utgjør rundt 14 prosent av reisene ved Stokmarknes. Utrederne erkjenner at bortfall av FOT-rutene vil berøre en rekke pasientreiser. Likevel mener de at dette ikke er tilstrekkelig grunn til å beholde rutene, fordi nye E10 etter deres vurdering vil gi en tilfredsstillende transportstandard også uten dem.
Det avgjørende skillet
Det er derfor viktig å skille mellom tre forhold. Det er ikke vedtatt å legge ned Stokmarknes lufthavn. Det foreligger heller ikke et politisk forslag fra regjeringen om nedleggelse.
Men en utredning bestilt av Samferdselsdepartementet foreslår å fjerne begge de statlig kjøpte rutene fra Stokmarknes, og samme utredning beregner både passasjerkonsekvenser og sparte lufthavnkostnader i et scenario der flyplassen kan bli nedlagt. Det gjør spørsmålet om Skagens framtid reelt når staten nå skal bestemme FOT-rutene fra november 2028.













