Kystverket mister ansvar for Melbu fiskerihavn

Dersom Regjeringen får det som den vil, kan ansvaret for Melbu fiskerihavn bli overført fra Kystverket til Hadsel kommune. 

Det er Regjeringen som i en pressemelding i dag legger til rette for at Melbu fiskerihavn og en lang rekke andre fiskerihavner langs kysten kan bli overført fra Staten til kommunene.

I sin begrunnelse skriver Regjeringen i pressemeldingen at fiskerhavner er viktig i den lokale næringsutviklingen. Regjeringen vurderer derfor å overføre ansvaret for fiskerihavner fra staten til kommunene. Dermed kan beslutningene tas der de får virkning.

­Nærings- og fiskeridepartementet vil da kunne få ansvaret for forvaltning og etablering av en eventuell tilskuddsordning. I dag ligger eierskapet til havnene i kommunene, men ansvaret for utbygging og vedlikehold ligger hos Kystverket.

– Fiskerihavner er mange steder viktig infrastruktur for sjømatnæringen. Derfor vurderer vi å endre innretningen på virkemiddelbruken og forvaltningsansvaret. At Nærings- og fiskeridepartementet vil kunne få ansvaret, betyr at fiskerihavner løftes ut av transportpolitikken og forvaltes som en del av næringspolitikken. Det vil gi oss et bedre grunnlag for å kunne se den samlede fiskeripolitikken i sammenheng, sier fiskeriminister Elisabeth Aspaker.

Fiskerihavner er en gammel ordning som har eksistert siden 1842. Formålet er å tilrettelegge havneinfrastruktur for å dekke fiskerinæringens behov. Totalt har staten investert i mer enn 750 havner. Et betydelig antall av disse har ikke lenger noe fiskeriaktivitet og det pågår nå et arbeid for å identifisere dette nærmere.

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Når mediene mister fokus: Tromp og Grønland

Når Donald Trump sier noe om Grønland, kaster norske medier seg over hvert ord. Samtidig pågår det en stille, men omfattende militær oppbygging i Europa – med amerikanske fly, våpen og personell – som i langt mindre grad blir forklart og satt i sammenheng for norske lesere og seere.

Flere trafikkulykker i Lofoten og Vesterålen

Politiet i Nordland måtte tirsdag 6. januar rykke ut til fire trafikkulykker i Lofoten og Vesterålen. Ingen av ulykkene resulterte i alvorlige skader. Den første...

Mange tar opp plass og mellomlander på Skagen

Hadsel kommune roper varsku om situasjonen på Stokmarknes lufthavn Skagen. Kritiske avganger er fullbooket uker i forveien, og pasientreiser rammes hardt. Kommunestyret krever at staten tar grep før situasjonen blir uholdbar.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!