Turist kjørte seg rett i fengsel på E10

En turist i 30-årene kjørte seg rett i varetekt da han passerte politiet i 50-sonen ved Laupstad i Vågan kommune, nær grensen til Hadsel kommune.

Turisten ble stanset av politiet i 50-sonen etter at han ble målt til 107 km/t på vei gjennom Laupstad.

Hastigheten ble sett som så grov i forhold til maksimalt antall kilometer per time, at turisten i 30-årene ble pågrepet på stedet og satt i varetekt i Svolvær.

Lofotposten har snakket med politiet mandag kveld, og skriver at turisten med rekordfart ble pågrepet fordi fartsovertredelsen kan medføre ubetinget fengsel. Sjåføren blir framstilt for varetektsfengsling tirsdag morgen, i følge Lofotposten. UPs patrulje i Lofoten mandag utstedet i tillegg seks forenklede forelegg på grunn av høy fart på Laupstad.

I følge Lofotposten ble det i tillegg gjort tre førerkortbeslag ved Gunnstad i Vestvågøy. Høyeste hastighet her ble målt til 101 km/t. På strekningen ble det også skrevet ut 14 forenklede forelegg. Alle førerkortbeslag politiet har gjort i Lofoten gjaldt kjøring som turister har stått for.

 

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Metanhemmere: Klimakur eller risikabelt eksperiment?

Metanhemmere som skal redusere klimagassutslipp fra husdyr har skapt heftig debatt i norsk landbruk.

Vil skjerpe kravene til fritidsbåtførere

Sjøfartsdirektoratet foreslår å innføre en praktisk del i båtførerprøven og senke grensen for når høyhastighetsbevis kreves.

Rekordoppslutning, men finkefuglene uteble

Over 13 000 hager deltok i årets hagefugltelling, det høyeste antallet siden tellingen startet i 2008.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!