Nesten halvparten ønsker én stor Lofoten-kommune

En fersk meningsmåling blant Lofotpostens lesere viser at 46 prosent ønsker én stor kommune i Lofoten som inkluderer Vågan, Vestvågøy, Flakstad og Moskenes.

Totalt 2627 verifiserte brukere har deltatt i undersøkelsen om hvordan kommunene i Lofoten bør organiseres framover. Alternativet med sammenslåing av Moskenes, Flakstad og Vestvågøy får støtte fra 32 prosent av de spurte, mens 13 prosent ønsker å beholde dagens kommunestruktur.

Kun 5 prosent foretrekker en løsning der Moskenes og Flakstad slås sammen, og Vestvågøy og Vågan danner en annen kommune. Alternativet med sammenslåing av bare Moskenes og Vestvågøy får minst støtte med 3 prosent.

Meningsmålingen kommer i kjølvannet av nyheten om at ordførerne i Moskenes og Vestvågøy jobber for en mulig sammenslåing, hvor regjeringen har tilbudt et engangstilskudd på rundt 160 millioner kroner for å håndtere Moskenes kommunes gjeld på over 100 millioner kroner.

Kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng (Ap) har bekreftet at departementet støtter en frivillig kommunesammenslåing i Lofoten, og beskriver støtten som «ekstraordinær» på grunn av den ekstraordinære situasjonen i Moskenes kommune.

Spørsmålet om videre forhandlinger skal nå behandles i kommunestyrene i både Moskenes og Vestvågøy. Til slutt er det Kongen i statsråd, det vil si regjeringen, som må ta den endelige beslutningen.

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Støre: – Oljen skal utvikles, ikke avvikles

Regjeringen går i gang med en ny petroleumsmelding som skal tegne opp status, framtidsutsikter og veivalg for norsk olje og gass fra 2030-tallet og videre.

Når advokatfirmaet kler seg ut som naturforvalter

I denne uken forsøkte et advokatfirma og et kartleggingsselskap som lever av oppdrettsnæringen å overbevise norske miljømyndigheter om at føre-var-prinsippet i naturmangfoldloven har «mistet sin mening».

Når mediene mister fokus: Tromp og Grønland

Når Donald Trump sier noe om Grønland, kaster norske medier seg over hvert ord. Samtidig pågår det en stille, men omfattende militær oppbygging i Europa – med amerikanske fly, våpen og personell – som i langt mindre grad blir forklart og satt i sammenheng for norske lesere og seere.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!