Skal lete etter grafitt i Lofoten og Vesterålen

Etter at leting etter mineraler i Nordland er tatt ut av statsbudsjettet, har Nordland fylke besluttet å bruke 1,1 millioner kroner til kartlegge drivverdige forekomster av kalkspatmarmor, grafitt og nikkel-kobber i Nordland i 2017.

Norges geologiske undersøkelser (NGU) er derfor innvilget et tilskudd inntil kr 400 000,- for 2017 til undersøkelser av grafitt-mineraliseringer i Lofoten og Vesterålen.

Vågan, Sortland, Bø og Øksnes

Undersøkelsene vil være geologisk kartlegging, geofysiske målinger på bakken, boring og noe graving. Områdene som vil bli undersøkt ligger i Vågan, Sortland, Bø og Øksnes kommuner.

Prosjektet vil kartlegge størrelse og kvalitet av kjente og nye grafitt-mineraliseringer i Lofoten og Vesterålen. Sluttprodukt vil være en prioritert liste over de antatt mest interessante grafittforekomstene i Nordland fylke og på landsbasis.

Grafitt strategisk mineral

I EU sitt råvareinitiativ pekes det på en rekke metaller og mineraler som er strategiske for industrien i Europa. Grafitt er ett av disse mineralene. I dag er Skaland Graphite (Senja) den eneste produsenten av grafitt i Vest-Europa. Muligheten for å finne forekomster i Nordland som i dag eller i framtiden kan ha økonomisk potensial, er gode. NGU sine arbeider i Lofoten og Vesterålen vil løfte muligheten for at mineralselskaper vil videreføre undesøkelser med hensyn til drift.

Midler forsvant fra statsbudsjettet

I perioden 2011-2015 ble det bevilget ekstraordinære midler til Norges geologiske undersøkelse (NGU) i statsbudsjettet til geofysisk kartlegging av berggrunnen i Nord-Norge (MINN). I statsbudsjettet for 2016 og 2017 er disse midlene utelatt, og det er ikke gitt signaler om at de vil komme tilbake i budsjettet.

– Det er bakgrunnen til at fylkesrådet siden i fjor har gått inn med bevilgninger for å få gjort viktig kartleggingsarbeid, sier fylkesråd for næring Mona Fagerås (SV).

Kalkspatmarmor i Evenes og Saltdal

Nå innvilges NGU  et tilskudd på kr 300 000,- i 2017 for å finne ut om to nye forekomster av kalkspatmarmor i Evenes og Saltdal kommuner kan utnyttes kommersielt.

Dette prosjektet vil heve det geologiske kunnskapsnivået om to nye forekomstområder. Evenesmarka i Evenes kommune og Nestbylia ved Rognan i Saltdal kommune. Ressursene her har tradisjonelt ikke vært ansett som interessante på grunn av høyt innhold av andre mineraler i tillegg til kalkspat. Men analyser gjort i 2016 viser at de inneholder til dels meget ren kalkspat, som ved bruk av ny teknologi kan bli en verdifull ressurs. Samtidig synes forekomstene å være svært store.

Nikkel-kobber

NGU innvilges også et tilskudd inntil kr 400 000,- for å fastslå  utnyttelsespotensialet for kjente nikkel-kobber (Ni-Cu)-forekomster i Nordland.

Kartleggingen vil i første omgang omfatte de seks mest nikkel-rike forekomstene: Utvikåsen iBodø kommune, Tverrbrennfjell i Bodø kommune, Høgsetdalen i Gildeskål kommune, Lilleålegden i Beiarn kommune i Rombaksbotn i Narvik kommune og Måløy i Steigen kommune.

Den siste nikkelgruven i Norge var i Ballangen, nedlagt 2003. Nikkel er et viktig metall i mange legeringer, og ansees av EU som et strategisk metall. Ved økende nikkelpriser vil forekomstene i Nordland igjen bli attraktive. Nordland har mange mineraliseringer som kan bli kommersielle

– NGUs prosjekter vil øke kunnskapen om disse ressursene i Nordland, som kan være til nytte for både industrien, men også kommunene i sitt arbeid med arealplaner, sier Fagerås.

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonsespot_img

Siste nytt

93 prosent av norske sauer i nytt velferdsregime

Programmet omfatter alle besetninger med over 30 vinterfôrede sauer.

Her kommer Kabelvågs nye kulturperle

Kystlaget vil restaurere en historisk rorbu og skape et levende museum for kystkultur.

E10 åpner for fri ferdsel fredag kveld

E10 i Lofoten vil åpne permanent i løpet av fredag kveld.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!