Her er det fortsatt sol; god helg, Melbu!

Mørketida nærmer seg med stormskritt, men her på Melbu er det fortsatt mer enn seks-syv timer sol i løpet av dagen. Ikke alle i Hadsel er like heldige.

Nå skal vi ikke legge opp til en debatt om hvor det er best å bo i Hadsel kommune, men bare konstatere at det fortsatt er mest sol på solsiden av Hadseløya. Man er jo glad for at man bor der man bor.

Andre i kommunen må nøye seg med å se at sola skinner på fjelltoppene rundt omkring. Våre venner på andre siden av Hadselfjorden ser at vi på Melbu bader oss i flott solskinn i dag, mens våre venner i tettstedet Stokmarknes ser at sola skinner på fjelltoppene – blant annet Møysalen. Og ikke snakk om Søndre; «skyggenes dal».

Men om noen få uker er det over for denne gang, også på solsiden av Hadseløya. Rundt den 22. desember er det vintersolverv, den absolutt mørkeste dagen i året. Og om man som en tommelfingerregel strekker perioden cirka fire uker tilbake og fire uker fram, skulle det bli cirka to måneder uten sol på Melbu.

Våre venner i Svolvær, derimot, trenger bare å vente til rundt den 6. januar, før de ser sola over horisonten igjen.

Værvarselet fra yr.no viser at det skal bli solskinn også i morgen formiddag, og klarværet i kveld gjør at det kanskje blir noe nordlys å se. Den som leter får se, men husk: Du må ikke plystre på nordlyset, for da kommer det og tar deg! Og det har ikke noe med Haloween å gjøre, bare for å ha det sagt.

God helg!

2014-10-31-melbo-hovedgard-melbu-sol-660-440
Ærverdige Melbo hovedgård badet i sol den siste dagen i oktober. I morgen kommer den siste høstmåneden!

 

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Støre: – Oljen skal utvikles, ikke avvikles

Regjeringen går i gang med en ny petroleumsmelding som skal tegne opp status, framtidsutsikter og veivalg for norsk olje og gass fra 2030-tallet og videre.

Når advokatfirmaet kler seg ut som naturforvalter

I denne uken forsøkte et advokatfirma og et kartleggingsselskap som lever av oppdrettsnæringen å overbevise norske miljømyndigheter om at føre-var-prinsippet i naturmangfoldloven har «mistet sin mening».

Når mediene mister fokus: Tromp og Grønland

Når Donald Trump sier noe om Grønland, kaster norske medier seg over hvert ord. Samtidig pågår det en stille, men omfattende militær oppbygging i Europa – med amerikanske fly, våpen og personell – som i langt mindre grad blir forklart og satt i sammenheng for norske lesere og seere.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!