Flott fyrlykt skaper maritimt miljø i småbåthavna

Melbu båtforening kommer ikke bare med nytt og praktisk tankanlegg for diesel og bensin i vår, men arbeider også jevnt og trutt for å skape et maritimt miljø i og rundt småbåthavna på Gulstadøya.

I følge båtforeningens egne nettsider tok medlemmene i fjor på seg oppgaven om å renovere en gammel fyrlykt som ble overtatt fra Kystverket. Den er plassert nyoppusset og fin i et tilrettelagt maritimt miljø på Gressholmen, i området som fungerer som parkeringsplass og bobilparkering.

Fyrlykta er lyssatt innvendig og gir et spennende lys i døgnets ulike faser. For at den gamle fyrlykta ikke skal forstyrre innseilingsmarkeringene til havna, er fyrlykta blendet av mot sør og erstattet med fotoplater for å forhindre feiltolkninger av innseilingen for båttrafikken til Melbu havn.

I stedet for ensfargede plater til blending, er det i stedet brukt lokale bilder fra nærområdet. De ulike bildene er tatt av Kystverket i forbindelse med havneutbyggingen. De øvrige bildene er tatt av Bjørn Eide.

Foto: Melbu båtforening

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Støre: – Oljen skal utvikles, ikke avvikles

Regjeringen går i gang med en ny petroleumsmelding som skal tegne opp status, framtidsutsikter og veivalg for norsk olje og gass fra 2030-tallet og videre.

Når advokatfirmaet kler seg ut som naturforvalter

I denne uken forsøkte et advokatfirma og et kartleggingsselskap som lever av oppdrettsnæringen å overbevise norske miljømyndigheter om at føre-var-prinsippet i naturmangfoldloven har «mistet sin mening».

Når mediene mister fokus: Tromp og Grønland

Når Donald Trump sier noe om Grønland, kaster norske medier seg over hvert ord. Samtidig pågår det en stille, men omfattende militær oppbygging i Europa – med amerikanske fly, våpen og personell – som i langt mindre grad blir forklart og satt i sammenheng for norske lesere og seere.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!