Laserkontroll avslørte fartssyndere: Ett førerkort forsvant

Utrykningspolitiet gjennomførte en omfattende laserkontroll på E10 som resulterte i 18 forenklede forelegg for hastighetsovertredelser.

Den verste fartssynderen ble målt til 84 kilometer i timen i en 60-sone, mens én bilist mistet førerkortet på grunn av for mange prikker.

Utrykningspolitiet gjennomførte i går en laserkontroll på E10 som viste at mange bilister ikke respekterer fartsgrensene. Kontrollen fant sted i en 60-sone og resulterte i totalt 18 forenklede forelegg for hastighetsovertredelser, torsdag formiddag.

Den høyeste hastigheten som ble målt var 84 kilometer i timen, noe som betyr at bilføreren kjørte 24 kilometer i timen over fartsgrensen. Dette tilsvarer en hastighetsovertredelse på 40 prosent.

Førerkort beslaglagt

Under kontrollen ble ett førerkort beslaglagt, men ikke på grunn av hastigheten. Bilføreren hadde samlet for mange prikker på førerkortet sitt, noe som førte til at politiet tok beslag i det.

I tillegg til hastighetsovertredelsene oppdaget politiet andre regelbrudd. En bilist fikk gebyr for å kjøre med piggdekk på bilen, samtidig som samme person fikk kjøreforbud på grunn av bilens dårlige tekniske tilstand.

Økt fokus på trafikksikkerhet

Kontrollen er del av politiets kontinuerlige arbeid for å bedre trafikksikkerheten på norske veier. Hastighetsovertredelser er en av hovedårsakene til alvorlige trafikkulykker, og politiet gjennomfører derfor jevnlige kontroller for å fange opp lovbrytere.

De nye trafikkbøtesatsene som trådte i kraft 15. mars i år, innebærer høyere straffer for trafikkovertredelser. Dette er del av myndighetenes strategi for å redusere antall drepte og hardt skadde i trafikken.

Politiet oppfordrer alle bilister til å respektere fartsgrensene og følge trafikkreglene for å sikre trygg ferdsel for alle trafikanter.

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Støre: – Oljen skal utvikles, ikke avvikles

Regjeringen går i gang med en ny petroleumsmelding som skal tegne opp status, framtidsutsikter og veivalg for norsk olje og gass fra 2030-tallet og videre.

Når advokatfirmaet kler seg ut som naturforvalter

I denne uken forsøkte et advokatfirma og et kartleggingsselskap som lever av oppdrettsnæringen å overbevise norske miljømyndigheter om at føre-var-prinsippet i naturmangfoldloven har «mistet sin mening».

Når mediene mister fokus: Tromp og Grønland

Når Donald Trump sier noe om Grønland, kaster norske medier seg over hvert ord. Samtidig pågår det en stille, men omfattende militær oppbygging i Europa – med amerikanske fly, våpen og personell – som i langt mindre grad blir forklart og satt i sammenheng for norske lesere og seere.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!