Tre av de ni som mistet livet i drukningsulykker i Norge i oktober, omkom i Nordland. To av ulykkene skjedde i sjøen, mens én var en vannscooterulykke i Bodø.

Ni personer druknet i Norge i oktober. Det viser Redningsselskapets drukningsstatistikk, som ble publisert torsdag. Så langt i år har 75 personer mistet livet i drukningsulykker.

I Nordland omkom en mann i 60-årene etter å ha sklidd og falt i sjøen fra en kai i Bindal. En mann i 70-årene ble funnet omkommet i sjøen ved en småbåthavn i Andøy.

Den tredje ulykken skjedde i Bodø, der en mann i 30-årene omkom i en vannscooterulykke. En kvinne som var med, klarte å svømme til land.

På landsbasis var fire av oktoberulykkene kategorisert som fall fra land, fire var knyttet til fritidsbåt, inkludert vannscooter, og én skjedde under dykking. Alle de omkomne i oktober var menn.

– Flere av ulykkene i oktober viser hvor alvorlige konsekvenser det kan få å havne uventet i sjøen. Når underlaget blir glatt og vannet kaldt, er det viktig å være ekstra oppmerksom, også når man bare skal gjøre et kort ærend på brygga, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet.

Advarer mot glatte brygger

Regn, frost og is kan gjøre brygger, kaier og svaberg glatte på senhøsten og om vinteren. Et fall i kaldt vann kan utløse kuldesjokk og gjøre det vanskelig å kontrollere pusten og holde seg flytende.

– Vi anbefaler å bruke flyteplagg også når man skal ut på brygga for å se til båten, og helst ha noen sammen med seg. Tenk også gjennom hvordan du kan komme deg opp igjen dersom du faller i vannet. Med tunge klær og kaldt vann kan det være svært krevende å klare det på egen hånd, sier Krangnes.

Redningsselskapet oppfordrer småbåthavner til å kontrollere at redningsstiger, livbøyer og belysning er på plass og fungerer gjennom vinteren.

Så langt i år har 72 menn og tre kvinner druknet i Norge. I oktober i fjor omkom fire personer. Antallet har variert betydelig fra år til år.

Forrige artikkelKan ta dobbelt så mye kongekrabbe neste år