Politiet rykket søndag ettermiddag ut med ressurser etter melding om en mann bevæpnet med kniv som skal ha løpt etter en annen person på Melbu. Situasjonen beskrives som uavklart, og det er foreløpig ikke meldt om skadde.
Ifølge politiet kom meldingen inn kort tid før kl. 16.45. Vitner på stedet skal ha observert en opphetet situasjon der en mann med kniv jaget en annen person i et område med både fotgjengere og trafikk. Hva som ligger bak hendelsen er ikke kjent.

Politiet er på vei ut og jobber med å få kontroll. Per nå har de ikke fått opplysninger om at noen er skadet, men tar situasjonen svært alvorlig, opplyser politiet.
Politiet søker nå i området og forsøker å lokalisere involverte. Det bes samtidig om at publikum holder avstand og ikke forsøker å gripe inn.
Har du sett noe, eller sitter på videoopptak fra dashbordkamera eller mobil i tidsrommet like før og etter hendelsen, send det til post@love24.no
Ved 17-tiden opplyser politiet at de er framme på stedet og har kontroll på personen som ble jaget av flere andre, hvor en av dem observert med kniv. Politiet jobber med å innhente informasjon om de mistenkte. Foreløpig har politiet ikke kontroll på dem.
Ti over fem opplyser politiet at de har kontroll på de mistenkte. Det skal ikke være noen som er skadet etter hendelsen. Politiet er i dialog med vitner på stedet for å få avklart hendelsesforløpet.
Ved 22:30-tiden søndag kveld opplyser politiet følgende på loggen sin: Mistenkte blir anmeldt for ulovlig bevæpning. Fornærmede blir også anmeldt for hensynsløs/skremmende atferd i forkant av hendelsen.
Mandag 11. august opplyser politiet til VOL at saken i hovedsak fremstår som en konflikt mellom personer som kjenner hverandre, og at det ikke er grunn til uro i lokalmiljøet.
Ifølge politiadvokat Eva Kristin Varheim har den fornærmede i knivhendelsen samtidig fått status som anmeldt i en separat del av sakskomplekset, fordi han skal ha skapt en situasjon i forkant som utløste deler av hendelsesforløpet. Politiet mener derfor at det ikke ligger an til videre eskalering utover kretsen av de involverte.
Etterforskningen pågår for fullt. To vitner og én av de involverte er allerede avhørt, og politiet har tatt beslag i den aktuelle kniven.
Neste steg er avhør av den andre involverte parten. Varheim beskriver sakene som godt opplyst og uten særskilte etterforskningsmessige utfordringer. Politiets budskap er klart: Publikum kan føle seg trygge, mens de siste brikkene i saken nå legges på plass.