Dersom du gjør som eierne til disse bilene, parkerer du alltid feil i Strandgata på Sortland.
Da det ble innført en sone i Strandgata på Sortland hvor det ikke er tillatt å parkere, har politiet gjentatte ganger kontrollert og gitt en lang rekke parkeringsgebyrer på den samme strekningen.
Årsaken er at det ikke er lov å parkere her, mens det er lov å stoppe for å sette av folk – og så kjøre videre. Dette er det en god del vesterålinger som ikke er klar over. Veien blir bredere i området og mange ser på det som en invitasjon til å parkere. Men; det er altså forbudt.
Litt lengre inn i byen er det skiltet lovlig parkering, men bare i inntil 30 minutter. Mange glemmer nok av den tidsbegrensningen; og pådrar seg et parkeringsgebyr – som alltid er like surt.
En liten huskeregel kan være at det ikke er tillatt å parkere i Strandgata i nærheten av Kulturfabrikken. Bruk heller parkeringsplassene bak kulturfabrikken eller de som tilhører Skibsgården.
Det er med andre ord ikke bare i forretningene det er penger å spare.